Fıstık Ezmesi Deyip Geçmeyin! - Osmaniye Yer Fıstığı Ezmesi
fıstık ezmesi

Fıstık Ezmesi Deyip Geçmeyin!

Merhaba,
Fıstık ezmesi herkesin bildiğinin dışında farklı etkilere sahip olan bir besindir. İçerisinde bulunan bir çok vitamin ve mineral sayesinde bambaşka bir doğal yağ kaynağı olan Fıstık Ezmesi, tam bir diyet ve sporcu dostu.

fıstık ezmesi
fıstık ezmesi

Fıstık Ezmesi Faydaları

İşte size bir kaç madde de fıstık ezmesinin faydaları;

  • Lif bakımından çok zengindir, sizi uzun süre tok ve diri tutar.
  • 100 gram’da 25 gram protein 50 gram yağ bulunur.
  • İçerisinde bulunan sağlıklı yağlar nedeniyle testosteron seviyenizi yükseltir.
  • Kolesterol seviyesini düşürür.
  • Tip 2 diyabeti azaltmaya çalışır.
  • Yüksek potasyum içerir.
  • Araştırmalara göre safra taşı oluşumunu engeller.

Tam Bir Protein Kaynağı

Fıstık ezmesi, bir çok vücut geliştirme sporcusu tarafından kullanılan bir besindir. Genel de antrenman öncesi tercih edilir. İçerisinde bulunan potasyum yüksek enerjiye dönüşebilir. Ayrıca diyet döneminde bir çok diyetisyen tarafından tercih edilir. Çünkü yüksek protein ve yağ içermesi nedeniyle uzun süre tok tutar.

Yüksek Lif İçeriyor

Fıstık ezmesi besin değerlerine baktığımızda, 100 gramda yaklaşık 8 gram lif içeriyor. Bunun bir çok artısı var. Mesela diyet döneminde kabızlık sorunu için birebir. Vücudun en çok life ihtiyaç duyduğu zamanda fıstık ezmesi çok iyi olacaktır. Günlük olarak kahvaltı da form bisküviler ile tercih edilebilir.

Potasyum Yani Enerji Patlaması

Potasyum, vücudumuzda bulunan sıvı dengesini korumaya yarar. Vücutta potasyum eksikliği varsa baş ağrısı, susuzluk ve buna benzer bir çok sorunu beraberinde getirir. Fıstık ezmesi tüketen sağlıklı bir birey potasyum eksikliği yaşamayacaktır. Bir çok sporcu antrenman öncesi muz tüketir çünkü içerisinde bulunan potasyum antrenman sırasında su ve enerji dengesinde yardımcı olacaktır.

Hormonal Dengeyi Düzenler

Bilindiği üzere sağlıklı yağlar hormonal dengeyi düzenler. Fıstık ezmesi içerisinde bulunan sağlıklı yağlar sayesinde bu dengenin düzenlenmesinde önemli rol oynamakta. Bir çok sporcu mutlaka günlük sağlıklı yağ ihtiyacını karşılaması için, çiğ olarak çerez tüketmektedir. Bunun yerine sağlıklı bir şekilde ezilmiş bir fıstık ezmesi sizin için bitirim olacaktır.

Bir cevap yazın