Evde Fıstık Ezmesi Yapmak Kolay Değil! - Osmaniye Yer Fıstığı Ezmesi
evde fıstık ezmesi yapımı kavanoza dökülürken

Evde Fıstık Ezmesi Yapmak Kolay Değil!

Evde fıstık ezmesi yaparken dikkat etmemiz gereken çok fazla nokta var. Bu yazımızda bunlara değiniyoruz. Bilindiği üzere yer fıstığının fırınlandıktan sonra ezme haline getirmesi çok basit gibi. Ama aslında dikkat edilmesi gereken çok şey var. Fırınlanma süresinden tutun, ezme süresine kadar çok fazla detay mevcut.

Fıstık Ezmesi için Fıstık Seçimi

Evde Fıstık ezmesi yapımında en önemli konu elbette yer fıstığının türünü seçmek. Peki ama nasıl? Öncelikle alacağınız yer fıstığı kesinlikle numara 1 olmalı. Numara 1 yer fıstığı fıstığından en yetişmiş en büyük türüdür. Kabukları çok rahat bir şekilde soyulabilir. Bu da fırınlandıktan sonra kabuğunun rahat soyulması için oldukça önemli.

fırınlanmış yer fıstığı
fırınlanmış yer fıstığı

Fırınlanma Süresi Püf Noktası

Evde fıstık ezmesi yaparken en önemli kısım fırınlanma şekli ve süresi. Kesinlikle tava da pişirmeyin! Çünkü tavaya fazla temas durumunda hem eşit pişmeyecek hemde çok fazla temas eden kısım yanacaktır. Bu da fıstık ezmesinin tadını bozacaktır. Fırınlanma yaklaşık 200 derece de ve en fazla 10 dakika sürmeli. Daha sonrası hem çok pişmiş olur hemde yanar. Bu sürede 2 veya 3 kez bir kaşık yardımıyla karıştırılmalı. Ve fırınlanmadan önce fıstıklar biraz sulanmalıdır. Bu fıstığın daha kolay soyulabilir olmasını sağlar.

Soğutulma Süreci

Fırından çıkarılan fıstıklar soğutulmaya bırakılır. Burada ki geçen süre yaklaşık 15 dakika olmalıdır. Bu süreyi azaltmak için fıstıklar kesinlikle fırın tepsisinden ayrılmalı daha geniş daha ferah bir zemine dökülmeli. Mümkünse hava sirkülasyonu olan bir yer olabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta fazla soğutulmaması. Çünkü sıcak olan yer fıstığı, yağını daha çabuk ve çok bırakacaktır.

kabuğu soyulmuş yer fıstığı
kabuğu soyulmuş yer fıstığı

Kabuğundan Ayırma Süreci

Geldik en zahmetli sürece, kesinlikle tek tek elinizle soymayın. Bunun bir kaç yöntemi var. En basit yöntemi sofra bezine koyup ovalamak. Ve büyük delikleri olan bir süzgeçten geçirmek! Diğer bir yöntem ise bir plastik şişeye döküp yukarıdan elektrik süpürgesi ile çektirmek. Tabi öncelikle yine sofra bezinden geçirmelisiniz. Bizim tavsiye ettiğimiz süzgeç olan sistem.

Evde Blender Zamanı!

Evet geldik zurnanın zart dediği yere 🙂 ! Blendere atılan fıstıklar var güçle parçalanır. Aman ha! 3 dakika da bir blender’ı dinlendirin, yoksa motoru yanabilir. Koyu kıvamda isterseniz 6 dakika biraz akışkan için 7 dakika, sürülebilir ve akışkan isterseniz tam 10-12 dakika ! İşte bu kadar!

fıstık ezmesi blenderda
fıstık ezmesi blenderda

Evde Fıstık Ezmesi Yapımı – Genel Değerlendirme

Evet dilimizin döndüğü kadar tüm hatlarıyla evde fıstık ezmesi yapımından ve tüm evrelerinden bahsettik. Unutmayın lezzetli yapan şey o işin aşkla yapılmasıdır. Bir başka makale de görüşmek üzere.

evde fıstık ezmesi yapımı kavanoza dökülürken
evde fıstık ezmesi yapımı kavanoza dökülürken

Bir cevap yazın